A
Team Jahr | GER (CC Hamburg)
Skip:John Jahr
Third:Felix Schulze
Second:Christopher Bartsch
Lead:Sven Goldemann
Alternate:Peter Rickmers
A
Team Sik | CZE (CC Kolibris Praha)
Skip:David Sik
Third:Radek Bohac
Second:Tomas Paul
Lead:Milan Polivka
Alternate:
A
Team Høiberg | NOR (Opdalen CK)
Skip:Markus S. Høiberg
Third:Steffen R. Mellemseter
Second:Steffen Walstad
Lead:Magnus Nedregotten
Alternate:Sander Rolvaag
A
Team Hess | SUI (Zug ARISCO)
Skip:Pascal Hess
Third:Florian Meister
Second:Meico Oehninger
Lead:Stefan Meienberg
Alternate:
A
Team Gray | SCO (The Peak)
Skip:Logan Gray
Third:Glen Muirhead
Second:Ross Paterson
Lead:Richard Woods
Alternate:
B
Team Stjerne | DEN (Hvidovre CC)
Skip:Rasmus Stjerne
Third:Johnny Fredriksen
Second:Mikkel Poulsen
Lead:Troels Harry
Alternate:Lars Vilandt
B
Team Rui | CHN
Skip:Rui Liu
Third:Jialiang Zang
Second:Xiaoming Zang
Lead:Dexin Ba
Alternate:
B
Team de Cruz | SUI (CC Genève)
Skip:Peter de Cruz
Third:Benoit Schwarz
Second:Dominik Maerki
Lead:Valentin Tanner
Alternate:
B
Team Kämpf | GER (EC Oberstdorf)
Skip:Konstantin Kämpf
Third:Daniel Neuner
Second:Alexander Kämpf
Lead:Dominik Greindl
Alternate:Sebastian Jacoby
B
Team Clark | USA (Granite CC, Seattle)
Skip:Brady Clark
Third:Sean Beighton
Second:Greg Persinger
Lead:Philip Tilker
Alternate:Darren Lehto
C
Team Pfister | SUI (CC Bern Heliomalt)
Skip:Marc Pfister
Third:Roger Meier
Second:Enrico Pfister
Lead:Raphael Märki
Alternate:
C
Team Tselousov | RUS (CC Adamant)
Skip:Alexey Tselousov
Third:Artem Shmakov
Second:Alexey Timofeev
Lead:Evgeny Klimov
Alternate:
C
Team Hardie | SCO (Crocketford CC)
Skip:Grant Hardie
Third:Jay McWilliam
Second:Hammy McMillan Jr.
Lead:Billy Morton
Alternate:
C
Team Svensgaard | DEN (Hvidovre CC)
Skip:Torkil Svensgaard
Third:Martin Uhd Grønbech
Second:Morten Berg Thomsen
Lead:Daniel Abrahamsen
Alternate:
C
Team Eriksson | SWE (Lit CC)
Skip:Oskar Eriksson
Third:Kristian Lindström
Second:Markus Eriksson
Lead:Christoffer Sundgren
Alternate:
D
Team Drozdov | RUS
Skip:Andrey Drozdov
Third:Evgeny Arkhipov
Second:Alexey Stukalskiy
Lead:Petr Dron
Alternate:Alexander Kozyrev
D
Team Baumann | GER (CCS/BHGCC)
Skip:Alexander Baumann
Third:Manuel Walter
Second:Sebastian Schweizer
Lead:Jörg Engesser
Alternate:
D
Team Michel | SUI (Adelboden CC)
Skip:Sven Michel
Third:Claudio Pätz
Second:Sandro Trolliet
Lead:Simon Gempeler
Alternate:
D
Team Häsler | SUI (Bern Inter)
Skip:Stefan Häsler
Third:Christian Bangerter
Second:Christian Roth
Lead:Jörg Lüthy
Alternate:Urs Zahnd
D
Team Snitil | CZE (SEM TAM Brno)
Skip:Jiri Snitil
Third:Martin Snitil
Second:Jindrich Kitzberger
Lead:Marek Vydra
Alternate:Jakub Bares
Sportstadt Hamburg